środa, 22 kwietnia 2020

Fantastyczne dzieła natury

W poprzednim tygodniu poznaliśmy jedne z najpiękniejszych budowli świata. Dziś Poznamy fantastyczne dzieła natury.


Otwórzcie e-book na str. 6 - 7.







1. Wielki Kanion 
„To jeden z najwspanialszych widoków, który powinien zobaczyć każdy Amerykanin” – tak Wielki Kanion Kolorado opisał niegdyś prezydent USA Theodore Roosevelt. Wycieczka do Wielkiego Kanionu to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaka może Ci się przydarzyć w Stanach Zjednoczonych. Jeśli pojawi się w Twoim życiu taka okazja, nie wahaj się ani chwili.
Każdego roku Wielki Kanion odwiedza ponad 4,5 miliona turystów. Wśród nich dwukrotnie ja. Park Narodowy nad Wielkim Kanionem jest jednym z najpopularniejszych w USA. I choć zapewne dołączone zdjęcia zrobią na Tobie wrażenie, to muszę uczciwie napisać : fotografie, nawet te najlepsze, filmy, nawet te najdoskonalsze, nie są w stanie oddać tego, jak Wielki Kanion wygląda w rzeczywistości.

Obejrzyjcie zdjęcia.
Obejrzyjcie film (chociaż fragmenty).




2. Klify Moheru
Moherowe klify - Los Adventuros

Znajdujące się nad Oceanem Atlantyckim Klify Moher (możemy spotkać się też z nazwą Klify Moheru lub nawet Moherowe Klify) to ciągnący się kilka kilometrów klif zbudowany z wapieni i piaskowców. Jego wysokość to ponad 120 metrów nad poziomem wody, chociaż w najwyższym punkcie ma podobno nawet 214 metrów.

Sam klif podzielony jest na część turystyczną, która jest odgrodzona i bezpieczna dla każdego, i na część otwartą. Pamiętajmy, że co roku w tym miejscu giną ludzie - otwarta część klifu jest bardzo niebezpieczna. Z tego powodu nawet część trasy po lewo została odgrodzona specjalnymi betonowymi płytami, jednak można je łatwo obejść i podejść bliżej.

Obejrzyjcie zdjęcia
Dwa lata temu miałam okazję zobaczyć je na żywo. Jeśli chcecie możecie zobaczyć moje zdjęcia.

3. Pamukkale

Turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli.
Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami.
Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Park Narodowy utworzono w celu ochrony trawertynów. Pobudowane w górnej części zbocza hotele przyczyniły się do stopniowego wysychania źródeł wody termalnej i postępującej degradacji środowiska. W związku z tym władze tureckie nakazały zamknięcie hoteli, a następnie ich rozebranie. Obecnie można oglądać ich pozostałości. W 1997 została zamknięta trasa prowadząca przez naturalne tarasy. Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna, napełniając utworzone sztucznie baseny. Wejście na trawertyny, z uwagi na ochronę osadów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia. Zawartość wapnia w spływającej wodzie jest tak wysoka, że może pokryć osadem grubości 1 mm powierzchnię około 4,9 km² rocznie. Betonowe zapory tworzące sztuczne baseny są już dokładnie przykryte tym osadem. Przepływ wody (ilość i miejsce płynięcia) jest regulowany przez pracowników parku tak, aby równomiernie zasilać naturalne i sztuczne baseny.

Obejrzyjcie zdjęcia.

4. Marmurkowe jaskinie


Marmurowe Jaskinie w Chile
Znajdują się na jeziorze General Carrera w Patagonii na południu Chile. Ze względu na niezwykły kolor i budowę uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. 
Jezioro General Carrera leży na granicy Chile i Argentyny, jednak to właśnie strona chilijska przyciąga najwięcej turystów za sprawą niezwykłych, marmurowych jaskiń.
Jeśli jaskinie kojarzą się z ciemnymi korytarzami, to Marmurowe Jaskinie w Chile są ich absolutnym przeciwieństwem. Groty wyrzeźbione przez wodę w marmurowych monolitach "rozrzuconych" po jeziorze, są rozświetlane przez refleksy odbijające się w turkusowej wodzie.
Najbardziej znane i najpiękniejsze z nich to Marmurowa Kaplica (Capillas de Mármol) i Marmurowa Katedra (Catedral de Mármol).
Przepływając ich korytarzami, można podziwiać nie tylko fantazyjne kształty i kolory skał, ale też widoki na Andy otaczające jezioro.
Aby dotrzeć do jaskiń, trzeba pokonać długą i dość uciążliwą drogę (leżą około 300 km od najbliższego większego miasta), ale każdy, kto je zobaczy, twierdzi, że było warto.

Obejrzyjcie zdjęcia

Poszukajcie informacji oraz zdjęć o pozostałych czterech dziełach natury.

Uzupełnijcie ćwiczenia na str. 4 - 5.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz